مارکتینگ چیست؟

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
مارکتینگ چیست

مارکتینگ و بازار یابی، فعالیتی انسانی در جهت ارضای نیازها و خواسته­‌های بشر است که باید از طریق مبادله انجام شود. رکن اساسی نظام بازاریابی و مارکتینگ، نیاز و خواسته­‌های انسان است. در گفته­‌ی کلی ماکتینگ، محصول نیاز بشر است.

هر چیزی را که خدمتی ارائه دهد یا نیازی را برآورده کند می­‌توان “محصول” نامید که شامل افراد، مکان‌ها، سازمان‌ها، خدمات و عقاید است. به عبارت دیگر محصول عبارت است از چیزی که قادر به ارضای نیازی باشد.

نیاز، بیان کننده‌ی حالت محرومیت احساس شده در فرد است. محصولات به هر اندازه که خواسته های فرد را برآورده کنند، دارای ارزش هستند. خواسته در بازاریابی، شکل برآورده کردن نیازها است و تقاضا توانایی رفع خواسته­‌ها است.

نقش مارکتینگ و رفع نیازها و مبادله

بازاریابی از زمانی آغاز می­‌شود که فرد تصمیم می­‌گیرد نیازها وخواسته هایش را از طریقی ارضا کند، که این شیوه‌ی برطرف کردن نیاز در مارکتینگ  را “مبادله” می­‌نامیم، ارضا کند. مبادله یکی از چهار انتخاب گوناگونی است که فرد برای ارضای نیازهای خود انتخاب می­‌کند.

  • اولین انتخاب خود “تولیدی” است. اگر انسان گرسنه، گرسنگی خود را از طریق شکار و . . . برطرف کند. در این جا نه بازاری وجود دارد و نه بازاریابی.
  • دومین انتخاب فرد “استعانت از دیگران” است. اگر فرد گرسنه از فردی دیگر غذا طلب کند و و فقط قدردانی کند، چیزی به آن عرضه نکرده است.
  • سومین انتخاب فرد “اعمال زور” است. اگر فرد گرسنه، با زور یا دزدی غذا را از چنگ دیگری در بیاورد. در این جا از تشکر هم خبری نیست.
  • چهارمین انتخاب فرد مبادله است. فرد گرسنه می تواند به فرد دیگری که غذا دارد مراجعه کرده، منبعی را برای مبادله با غذا پیشنهاد کند. این منبع می تواند پول، محصول یا خدمتی باشد که برای صاحب غذا دارای ارزش است.

سه شرط یک مبادله:

  1. دو طرفه باشد.
  2. هر طرف چیزی با ارزشی برای طرف دیگر داشته باشد.
  3. هر طرف مجاز به پذیرش یا رد پیشنهاد طرف دیگر باشد.

 اگر این شرایط موجود باشد، امکان مبادله نیز وجود خواهد داشت.

   تعریف بازار

بازار “محلی برای مبادلات بالقوه” است، اگر برای محصول یا خدمت ما، حتی یک نفر مخاطب هم وجود داشته باشد، می­‌توانیم بگوییم که بازار وجود دارد. اندازه بازار به تعداد افراد خواهان محصول، بستگی دارد.

تعریف بازار ما را به مفهوم بازاریابی می­‌رساند.

بازاریابی: تلاش برای بالفعل کردن مبادلات برای برطرف کردن نیازها و خواسته­‌های بشر است.

فرآیند افزایش رتبه وب سایت

بازاریابی دیجیتال و نقش مارکتینگ

با گسترش اینترنت به تدریج روش های بازاریابی ( بازاریابی دیجیتال ) نیز دچار تغییر شد. “ست گودین” یکی از مشهورترین بازاریاب­های جهان در کتاب معروف خود، این تغییرات را پیش بینی کرد و به شکل جدیدی از بازاریابی با عنوان بازاریابی درونگرا یا جاذبه­‌ای اشاره کرد. این نوع بازاریابی چندین سال بعد توسط توسعه دهندگان ابزار معتبر اتوماسیون مارکتینگ هاب اسپات یعنی برایان هالیگان و دارمش شاح به طور گسترده تبلیغ و ترویج داده شد و به یکی از بهترین روش های بازاریابی برای شرکت های کوچک و متوسط تبدیل شد.

در کل بازاریابی؛ فرآیند جذب افراد به محصول یا خدمات شرکت شما است، این کار بواسطه­‌ی تحقیقات بازار، تجزیه و تحلیل و درک منافع مشتریان شما اتفاق می­‌افتد.  بازاریابی به کلیه جنبه های یک تجارت، از جمله: توسعه محصول، روش های توزیع، فروش و تبلیغات مربوط می‌­شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *