چطور تولید محتوا کنیم تا هم مخاطب و هم گوگل از ما راضی باشند؟

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
تولید محتوا

محتوا : به نظر شما در یک محتوای خوب، عنوان نویسی باید طبق اصول “سئو” باشد، یا عنوانی مفید برای کاربر؟

به نظر شما این روزها کدام یک از این عنوان­‌ها می­توانند برنده شوند، و بیشتر موجب بهسازی و موفقیت سایت‌ها شوند؟

واقعیت این است که بین این دو شیوه سال­‌هاست که، اختلافات و جنگ‌هایی وجود دارد اما این روزها با کمی هوشمندی می‌­توانید کاری کنید که برنده اصلی این جنگ­‌ها باشید، و بازدید کننده­‌ی بیشتری را به سایت خودتان هدایت کنید و بگذارید.

این را باید بدانیم که گوگل خواستار راضی نگهداشتن کاربر است و اینکه مخاطبش خیلی سریع به سمت هدف خود برود.

وقتی که شما با تولید محتوای خوب و با کیفیت کاربر را راضی نگه دارید، موتور جستجوگر گوگل را نیز راضی خواهید کرد، گوگل هم شما را در رتبه­‌های بالاتر می­‌گذارد تا کاربران و مخاطبان بیشتری را به سمت سایت شما هدایت کند، و افراد بیشتری به سایت شما سر بزنند.

اما اگر شما محتوایی بنویسید که مطلقا مورد پسند موتور جستجو باشد یا به عبارت دیگر سئوی محض باشد قطعا یا هیچ کاربری روی لینک عنوان شما کلیک نمی­‌کند یا اگر هم کلیک کند با دیدن یک محتوای تبلیغاتی کامل و بی بهره خیلی زود سایت شما را ترک می­‌کند که گوگل هم مشخصا این را متوجه می­‌شود و دیگر به شما اطمینان نمی­‌کند.

قطعا برای هر سایتی که محتوا تولید می‌کنید رعایت اصول سئو در حد منطقی کاملا ضروری است و به هیچ وجه نمی­‌توانیم قوانین اصلی سئو را نادیده بگیریم و بگوییم برای رضایت مخاطب فقط محتوایی تولید می­کنیم که مورد پسند مخاطب باشد .

سئو چیست و چرا باید سئو یاد بگیریم؟!

در تولید محتوا چه کسی موفق تر است؟

در تولید محتوا این روزها کسی موفق است که بتواند محتوایی را تولید کند که هم محتوای جذاب و مخاطب پسند داشته باشد و هم از لحاظ سئو مورد قبول باشد .

چگونه محتوایی تهیه کنیم، که هم کاربر و هم موتور جستجوگر هر دو راضی باشند؟

زمانی که فردی در یک عبارت کلیدی را جستجو می­کند دنبال ۴ هدف است :

 • کسب اطلاعات: کاربر با جستجوی یک کلمه کلیدی می­‌خواهد در مورد موضوعی‌ بیشتر بداند.
 • برای کسب و کار: کاربرگاهی با جستجوی یک کلمه کلیدی می­‌خواهد، شرکت­‌ها وبرندهایی که مرتبط با موضوع خدمت یا محصولی خاص هستند را پیدا کند.
 • خرید محصول: مخاطب در برخی مواقع با استفاده از نام کالای مورد نظر می‌­خواهد فروشگا‌ه‌­های اینترنتی و یا حتی فیزیکی را پیدا کند که محصول مورد نظر را می­فروشند .
 • جهت مقایسه: کاربر با جستجوی دو عبارت یا دو محصول می­‌خواهد آنها را با هم مقایسه‌ کند.

اهداف  کاربر و موتور جستجوگر

با کمی دقت در مورد اهداف کاربر و موتور جستجوگر متوجه می­‌شویم، که اتفاقا اهداف هر دوی آنها یکسان است و هر دو یک چیز را می­‌خواهند، موتورهای جستجو مثل گوگل هم هدفشان این است، که کاربر به هدفش برسد.

قطعا برای اینکه بتوانید در عنوان نویسی، در تولید محتوا این اهداف مخاطب را پوشش بدهید باید هدف مخاطب را شناسایی و خواسته­‌ی او را تامین کنید .

و باید بگوییم که اتفاقا سئو و کلیک خور بودن عنوان نویسی، در جنگ با یکدیگر نیستند و در کنار هم­دیگر هستند .

 نکاتی در رابطه با عنوان محتوا:

 • کلمات کلیدی را در عنوان قرار دهید.
 • از عنوان های خاص ، شگفت انگیز در عنوان نویسی استفاده کنید، مثل کلمات “شگقت انگیز” “تکان دهنده” و…
 • حتما از اعداد و ارقام در عنوان محتوا استفاده کنید
 • یک عنوان نویسی بحث برانگیز و چالشی در تولید محتوا داشته باشید
 • جمع آوری لیستی از ترفندها و راهکارها و عنوان نویسی
 • یک قسمت از مقاله را با یک عنوان کوتاه برای مخاطب افشا کنید
 • از نام افراد مشهور و معروف در زمینه کاری­تان در عنوان نویسی استفاده کنید.

 

پاراگراف اول ، تأثیرگذارترین قسمت در تولید محتوا

در پاراگراف اول از نوشته‌هایی که بیشتر اهداف آموزشی دارند استفاده کنید، و سعی کنید مخاطب را در جریان موضوع مورد بحث در محتوا قرار دهید. و در نگارش این پاراگراف، علاوه بر حفظ جذابیت به بیان اهمیت محتوا، نیز باید پرداخته شود و همچنین مقاله باید چارچوب خوبی داشته باشد، تا خواننده بداند در ادامه چه موضوعاتی را خواهد آموخت.

با مخاطب ارتباط برقرار کنید:

هدف از نوشتن هر محتوایی برقراری ارتباط با مخاطب و معرفی محصولات شما به مخاطب است. بنابراین در صورتی خواننده جذب نوشته­ی شما می‌شود که بتواند با محتوای شما ارتباط برقرار کند، خواننده زمانی به خواندن محتوا ادامه خواهد داد که او را مخاطب قرار داده باشید.

تولید محتوا و رزسا

تیم رزسا همواره در تلاش است که با تهیه‌­ی محتوا بتواند به شما در حیطه‌های مختلف کمک کند، امیدوارم که در این مورد موفق بوده باشیم شما می‌توانید­ مقالات رزسا را در سایت­‌های رزاستار، رزاستور و رز­آی­ تی دنبال کنید. از همراهی شما خوش­حال می‌­شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *